Co to jest HAMSA i jaką moc symbolizuje?

Ręka Fatimy, to starożytny amulet w kształcie dłoni z wyprostowanymi złączonymi palcami. Jest to kobieca dłoń, często bogato zdobiona misternym motywem roślinnym, lub geometrycznym. Dłoń jest uniesiona, a palec mały i kciuk często są identyczne, dlatego trudno stwierdzić, czy jest to lewa, czy prawa dłoń.

W wymiarze duchowym od wieków przypisuje się mu moc ochrony przed tzw. „złym okiem”. Ręka Fatimy, niczym tarcza chroniła przed nieszczęściem, które sprowadzało na człowieka czyjeś zawistne spojrzenie.

Amulet w zależności od kultury jest różnie nazywany. Uniwersalne jest nawiązanie do imion ważnych kobiet i odwołanie do archetypu opiekunki i strażniczki dobra. Muzułmanie nazywają go ręką Fatimy, córki Aishy i proroka Mahometa. W judaizmie jego patronką jest Miriam, siostra Mojżesza i Aarona, a dla wschodnich chrześcijan to ręka Marii, matki Jezusa.

Opiekuńcza dłoń nierzadko jest ozdobiona motywem oka. To tzw. oko proroka, lub oko opatrzności. Tradycyjnie wywodzi się je z wierzeń starożytnych Egipcjan, lub mitologii greckiej. Spojrzenie nieruchomego oka ma dodawać amuletowi mocy
i sprawiać, że ręka Fatimy staje się niezawodną egidą.

Ręka Fatimy znana jest też jako Hamsa. Co to oznacza?

Słowo „Hamsa” (Chamsa) pisownia jest różna, czy też „khamsa” w języku arabskim znaczy „pięć”. Symbolizuje ona liczbę filarów islamu w Koranie. Bardziej dosłowne tłumaczenie brzmi „pięć palców” i odnosi się je bezpośrednio do palców dłoni
i kształtu amuletu.

Skąd pochodzi amulet ręka Fatimy i gdzie można go spotkać dzisiaj?

Amulet w kształcie dłoni najczęściej jest kojarzony z kulturą Bliskiego Wschodu, a jego historia sięga czasów starożytnych.
Z wierzeń Egipskich przeniknął do trzech wielkich religii Abrahamowych: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu, a przez to do kultur kształtowanych pod ich wpływem.

Motyw ręki Fatimy wciąż szczególnie popularny jest w krajach arabskich, obecny w sztuce jubilerskiej, rzeźbie i malowidłach. Zdobi biżuterię, tkaniny, budowle, czy drewniane elementy wyposażenia. Jest ulubioną, niemal obowiązkową pamiątką przywożoną przez turystów z wakacji w Turcji, Egipcie, czy Izraelu.

Na fali globalizacji symbol ten rozprzestrzenił się na wiele krajów. Przyczynił się do tego atrakcyjny orientalny wzór Hamsy
i pozytywne przesłanie, które wynika ze starożytnych wierzeń w jej moc.

 

  • Naszyjnik MOC OCHRONY

    189 

    Poprzednia najniższa cena: 189 .

  • Bransoletka z czarnych turmalinów z hamsą

    229 259 

    Poprzednia najniższa cena: 229 .

Hamsa jako ozdoba z dobrą energią

Projektanci biżuterii chętnie nawiązują do motywu ręki Fatimy. Wybierana jest przez osoby, które wierzą w jej opiekuńczą siłę, jak i sceptyków szukających pięknych ozdób o etnicznym charakterze.

Często srebrna lub złota dłoń jest wybierana jako pojedynczy codzienny wisiorek. Twórcy biżuterii dodają ją też do naszyjników i bransolet o bogatszym designie.

Starożytni podchodzili do wiary w amulety bardzo poważnie. Współcześnie ręka Fatimy, jako tarcza chroniąca przed złem straciła nieco na znaczeniu. Mimo to pozostaje swoistym nośnikiem pozytywnej energii. Dlatego świetnie sprawdzi się jako prezent. Dla kogoś bliskiego i dla siebie samej.

Kosz
Przewiń do Początku