Lunula. Czym jest i co symbolizuje?

Lunula to przedchrześcijański talizman, często odnajdywany przez archeologów w słowiańskich grodziskach i grobowcach. Kobiety nosiły go jako element naszyjnika, lub pojedynczą dekoracyjną zawieszkę. Ma kształt półksiężyca i symbolizuje połowę miesiąca, jako czas, gdy kobieta jest najbardziej płodna. Lunula jest kobiecym talizmanem mocy wydawania na świat nowego życia. Talizmanem płodności.

Kult nawiązujący do boga słońca i bogini matki

Źródłem wiary w moc lunuli jest prastary kult Słońca i Księżyca oraz potężnej bogini matki. Wierzenia te były nierozerwalnie związane z corocznym cyklem odradzania przyrody po zimowym odrętwieniu. Płodność natury gwarantowała przetrwanie społeczności na podstawowym poziomie, żywiła i dawała schronienie.

Płodność każdej młodej kobiety, zapewniała trwanie rodziny i zastępowanie pokoleń. To niezwykle ważne dla każdej społeczności.

Dlatego potomstwo, nowe życie, było postrzegane jako bezcenny boski dar. Społeczne oczekiwanie posiadania dzieci nadały kobiecej płodności szczególnej wagi. Urodzenie i wychowanie dzieci dawało kobiecie poczucie spełnienia i szacunek grupy.

Młode słowiańskie dziewczyny zabiegały o zapewnienie sobie sił witalnych na różne sposoby. Jednym z nich było noszenie starożytnego talizmanu w kształcie półksiężyca. Lunula miała zapewnić szczęśliwe macierzyństwo.

Lunula jako osobista ozdoba o wielkiej mocy

Lunula, czyli połowa Księżyca jest zawieszana w położeniu poziomym, by jej rogi skierowane były w dół. Dodatkowo w połowie zawieszki widoczna jest wypustka, a rogi lunuli często zdobią kuliste elementy. Takie ułożenie kojarzono z kształtem kobiecych narządów rodnych.

Nawiązanie do cyklu miesięcznego i kształtu macicy, jajowodów i jajników wskazuje na dużą wiedzę ówczesnych o naturze kobiecej płodności.

Talizman wykonany z żelaza, miedzi, srebra lub złota, był dekorowany motywami roślinnymi i naturalnymi kamieniami. Zazwyczaj noszono go pojedynczo, rzadko odnajdywane są zdobniejsze naszyjniki z kilkoma lunulami.

 

Lunula to piękna biżuteria i symbol kreatywności

Lunula jest ozdobą chętnie wybieraną przez współczesne kobiety. Zapewne nie ze względu na tradycyjnie przypisywaną jej moc. Uwagę przyciąga raczej piękno i swoista „pogańska egzotyka” słowiańskiego półksiężyca. Poziom wiedzy medycznej pozwala nam, kobietom, na sięganie po skuteczniejsze, niż talizman sposoby dbania o naszą płodność.

By nie odzierać rzeczywistości z odrobiny magii, która jest słowiańskim dziedzictwem Polek, warto pokusić się o nową interpretację mocy talizmanu.

Płodność nie oznacza wyłącznie możliwości rodzenia dzieci .To również zdolność tworzenia, kreatywność i odwaga podążania nieutartymi ścieżkami codzienności. Płodność to kobieca sprawczość i gotowość do improwizacji.

Kobiety mają moc czułego zmieniania świata, często są pionierkami, odważne
i pełne inwencji. Symbolem tej mocy niech będzie piękny starosłowiański talizman.

Może Twoja lunula jest mostem przerzuconym między bezcenną słowiańską tradycją, a współczesnością. Wybierając naszyjnik z półksiężycem symbolicznie podajesz rękę kobiecie z przeszłości. Ona też ma na szyi swój talizman wspierający jej twórczą moc. Uśmiecha się do Ciebie. Szepcze: „spróbuj, a przekonasz się, że potrafisz”…

Kosz
Przewiń do Początku