Właściwości kamieni: RUBIN.

Gdy Bolesław Chrobry w 1025 roku wkładał koronę, na twarze zgromadzonych w gnieźnieńskiej katedrze padły purpurowoczerwone błyski. To blask rubinu, kamienia władzy, potęgi, mądrości i bogactwa, zdobiącego polską koronę.

Władcy od tysięcy lat dzierżą insygnia zdobione szlachetnym czerwonym kamieniem. Rubin jest drugim, po diamencie, najdroższym szlachetnym kamieniem świata.

 

Pochodzenie rubinu i jego nazwy

Należy do gromady tlenków i jest czerwoną odmianą korundu. Jego nazwa wywodzi się od słowa ruber, co po łacinie znaczy „czerwony”. Jest niezwykle twardy, ustępuje jedynie diamentowi. Najstarsze kopalnie rubinu są na Sri Lance, a lankijski rubin uważany jest za najszlachetniejszy. Jego wspaniały kolor porównuje się do czerwonej tęczówki gołębiego oka. Koneserzy nazywają go „pigeon blood”- „gołębia krew”.

Rubin ukazuje pełnię szlachetnej urody po oszlifowaniu. Jest szklisty, przenikające go światło napotyka czasem inkluzje, tworząc gwiaździste błyski. To zjawisko asteryzmu, które jest bardzo pożądane i znacznie podnosi wartość kruszcu. Rubin nigdy nie traci swojego blasku. Jest niezwykle trwały, niemal wieczny. Jubilerzy oprawiają go złoto, tworzą często kompozycję z innymi szlachetnymi kamieniami.

Energia rubinu

Dla osób wrażliwych na aurę minerałów, jest źródłem energii, odwagi i życiowej harmonii. Pod jego wpływem pewniej stawiają kroki na drodze życiowych zmian, są wytrwałe  i osiągają swoje cele. Czerwony minerał jest też w kręgu zainteresowań pasjonatów astrologii. Według nich najsilniejsze związki tworzy z urodzonymi w lipcu. Jest dla nich idealnym prezentem. Rubinowe fluidy zapewniają lipcowym dzieciom, Rakom i Lwom, szczególną opiekę. Choć ta więź jest wyjątkowa, to moc krasnego kamienia jest dostępna całej zodiakalnej rodzinie.

Rubin w medycynie

Dawni medycy zalecali „rubinowe terapie”. W przeszłości wierzono bowiem, że rubin ma właściwości prozdrowotne. Używano go w leczeniu stanów zapalnych, chorób układu krążenia oraz infekcji oczu. Upatrywano w nim źródło ciepła, które sprzyjało wszelkim kuracjom.

 

Kto wybiera rubin?

Dziś purpurową czerwień rubinu upodobali sobie zakochani. Jest dla nich metaforą miłości i namiętności. Często zdobi zaręczynowe pierścionki i jest chętnie kupowany w prezencie z okazji czterdziestej rocznicy ślubu. Trwałość czerwonego kruszcu symbolizuje wierność i uczucie, którego nie podda się przeciwnościom losu.

Rubin jest niepowtarzalnym darem od Natury. Stworzyła go, by był piękny. By zdobił. Dodawał blasku. Każdej z nas.

Kosz
Przewiń do Początku