Jakie właściwości ma szafir?

Najsłynniejszy szafir na świecie błyszczał na palcu Lady D. Ten sam cejloński kamień, w otoczeniu brylantów i białego złota, dumnie prezentuje dziś księżna Kate, przyszła królowa Anglii.

Skąd pochodzi nazwa szafir?

Nazwa szafiru pochodzi z języków semickich i oznacza „niebieski kamień”.

Gdzie spotykany jest szafir?

Wydobywany jest od starożytności w wielu miejscach na świecie. Sławą najpiękniejszych cieszą się szafiry kaszmirskie o wyjątkowym odcieniu bławatka. Minerał występuje naturalnie w kilku kolorach. Kamień ten jest niezwykle twardy, co zapewnia mu niemal wieczną trwałość. Jest odmianą korundu i należy do gromady tlenków. Występuje w skałach magmowych.

Jakie właściwości ma szafir?

Szafir obrósł legendą kamienia absolutnie wyjątkowego. Starożytni Persowie przypisywali mu moc nieśmiertelności i wiecznej młodości. Egipcjanie-sprawiedliwości i prawdy. W średniowieczu był amuletem chroniącym przed złymi duchami i urokiem. Chrześcijańskich duchownych wspierał w modlitwie. Uspokajał, wzmacniał siłę woli i ostrzegał przed niebezpieczeństwem i fałszem. Dawni medycy zalecali go w leczeniu wielu dolegliwości, jak stany zapalne, choroby nerek, serca, układu nerwowego, bezsenności, oczu, chorób skóry i w migrenach.

Co symbolizuje szafir?

Dziś szafir symbolizuje niewinność, wierność i zaufanie. Zdobi zaręczynowe pierścionki i jest prezentem na rocznice ślubu.
Sympatią szafiru cieszą się Ryby, Bliźnięta i Byki. Mogą one liczyć na jego szczególną ochronę i inspirację w życiowych zmaganiach.

Biżuteria z szafirem

Niebieski kamień jest bardzo chętnie wybierany przez mistrzów jubilerstwa. Oprawiany w żółte i białe złoto, często w towarzystwie innych kamieni. Występuje zarówno w cięższych formach, jak i subtelnych naszyjnikach i bransoletkach. Ciekawostką jest, że noszenie pierścieni z szafirem na prawej dłoni, nakazano… biskupom rzymskokatolickim. Szafirową biżuterię wykonuje się zarówno z kamieni naturalnych jak i syntetycznych. Właściwości obu rodzajów są identyczne. Odróżnić je może jedynie znawca.

Kosz
Przewiń do Początku